BLOG RADCA PRAWNY RENATA MOZIAKOWSKA

Zostałeś/łaś poszkodowany/a w wypadku komunikacyjnym – sprawdź jakie roszczenia Ci przysługują…

Zostałeś/łaś poszkodowany/a w wypadku komunikacyjnym – sprawdź jakie roszczenia Ci przysługują…

Zostałeś/łaś poszkodowany/a w wypadku komunikacyjnym – sprawdź jakie roszczenia Ci przysługują…

Wypadek komunikacyjny może przytrafić się każdemu z nas. Możesz zostać potracony na ulicy jako pieszy lub też uczestniczyć w zderzeniu/kolizji dwóch pojazdów🚗🚑🚒 Niezależnie od tego, czy poruszałeś się pieszo lub kierowałeś pojazdem bądź byłeś pasażerem pojazdu uczestniczącego w wypadku, jeżeli przyczyna zdarzenia nie leży po Twojej stronie, czyli to nie Ty jesteś sprawcą szkody – nie ponosisz odpowiedzialności za wypadek. Możesz wówczas otrzymać odszkodowanie, zadośćuczynienie lub rentę od sprawcy szkody.Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby przysługiwało którekolwiek z wyżej wskazanych roszczeń?

✔ po pierwsze, miał miejsce wypadek komunikacyjny, którego sprawcą jest inna osoba, czyli nie Ty,

✔po drugie, w następstwie wypadku poniosłeś szkodę.

Szkoda może dotyczyć: mienia (uszkodzeniu uległ pojazd, którym się poruszałeś, zniszczeniu uległy cenne przedmioty, które miałeś przy sobie podczas zdarzenia), lub osoby (w następstwie wypadku odczuwasz dolegliwości bólowe, kupujesz lekarstwa, uczęszczasz na prywatne wizyty lekarskie, rehabilitację lub musisz korzystać z pomocy najbliższych osób w codziennych czynnościach, cierpisz z powodu bólu po wypadku, utraciłeś zdolność do wykonywania pracy).

Jeżeli szkoda dotyczy mienia przysługuje Ci odszkodowanie 💰. Wysokość odszkodowania trzeba dokładnie wykazać (paragony, faktury).

Jeżeli szkoda dotyczy osoby, a tj. ponosiłeś koszty związane z leczeniem lub rehabilitacją, potrzebowałeś pomocy innych osób, lub utraciłeś zdolność zarobkowania możesz otrzymać 💰 odszkodowanie lub rentę (z tytułu zwiększonych potrzeb lub utraty widoków powodzenia na przyszłość).Ponadto za ból, cierpienie i wszelkie niedogodności spowodowane wypadkiem przysługuje Ci 💰 zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie to określona kwota pieniędzy, której nie da się matematycznie wyliczyć. Należy „wycenić” swoje cierpienie. Wycena ta musi być adekwatna do skutków wypadku.❗⏰⏳

Wypadek może mieć łagodniejsze bądź cięższe skutki, dlatego też na wystąpienie z roszczeniami o odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę ustawodawca wyznaczył okres 3 lat od daty wypadku. Jeśli sprawca został skazany wyrokiem karnym wówczas z roszczeniami można wystąpić w ciągu 20 lat od wypadku.

Nie musisz się obawiać, że sprawca wypadku nie posiada środków na zapłatę odszkodowania, zadośćuczynienia czy renty. Wypłaty świadczeń dokonuje ubezpieczyciel właściciela pojazdu, którym poruszał się sprawca szkody.

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

POZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *