BLOG RADCA PRAWNY RENATA MOZIAKOWSKA

Rozwód – czy wina małżonka ma znaczenie

Podjąłeś/łaś decyzję o rozwodzie, jednak cały czas zastanawiasz się czy złożyć wniosek o stwierdzenie przez sąd winy współmałżonka? Zastanawiasz się, czy oprócz satysfakcji i poczucia sprawiedliwości walka w sądzie o stwierdzenie winy ma sens?

Na tak postawione pytania odpowiedź brzmi TAK.

Rozwód z orzeczeniem winy drugiego ze współmałżonków może mieć znaczenie w przyszłości.

  • Jeśli sąd stwierdzi, że wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego jest Twój współmałżonek, po wydaniu wyroku rozwodowego.
  • Jeśli ulegnie pogorszeniu Twoja sytuacja majątkowa będziesz mógł/mogła wystąpić przeciwko byłemu małżonkowi o alimenty.

Nie musisz znajdować się w niedostatku, czyli nie musi Ci brakować pieniędzy na podstawowe potrzeby. Wystarczy, że na skutek orzeczenia rozwodu pogorszyła się Twoja sytuacja finansowa. Może się tak zdarzyć np., gdy w trakcie trwania małżeństwa małżonkowie ustalą, iż jeden z nich pracuje, a drugi zajmuje się domem i dziećmi. Jeśli po rozwodzie małżonek, który dotychczas nie pracował nie ma środków na utrzymanie – może wystąpić przeciwko byłemu małżonkowi o alimenty.

Oczywiście tak jak w przypadku każdej sprawy o alimenty, tak i w tym przypadku sąd będzie badał jakie są Twoje potrzeby oraz jakie są możliwości zarobkowe byłego małżonka. Jeśli sąd stwierdzi winę obojgu małżonków (a wiec także i Twoją), wówczas również możesz starać się o alimenty od byłego małżonka. Jednak w takiej sytuacji możliwość uzyskania alimentów jest trudniejsza. Musisz wykazać, że znajdujesz się w niedostatku. Niedostatek to brak środków finansowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Ponadto, jeśli Ty nie zostaniesz uznany za winnego/winną rozkładu pożycia małżeńskiego – były małżonek/małżonka nie będą mogli żądać od Ciebie alimentów.


Alimenty cz. 1

Radca Prawny Renata Moziakowska

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

POZOSTAW KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *